WhatsApp Chat
שלח בWhatsApp

לקבלת עידכונים במייל: לחץ כאן

תאורה זה לא רק אור

תאורת הבית יכולה ליצור הרבה יותר מרק מקום מואר. המשחק עם צבע האור ואופן פיזורו בחלל הינם כלים חשובים במלאכת העיצוב. בחללים  הפתוחים אחד כלפי השני כמו מטבח, סלון ופינת אוכל מומלץ להשתמש באותה תאורה וליצור הפרדה ע"י מיקוד האור בכיוונים מסוימים.  ככל תאורת לד ופלורסנט חסכוניים בצריכת החשמל ומאריכים ימים. ישנם כיום לדים המחזיקים כ 50,000 שעות ופלורסנטים מתקדמים שתוכננו לעבוד כ 8,000 שעות. אחד מהאתגרים בבחירת תאורה מלאכותית הוא שילובה הנכון עם תאורת השמש הטבעית כך שהתאורה המלאכותית תאפשר לאור השמש להיכנס ולבלוט. בכל בחירה שלא נעשה מומלץ לבחור בתאורה שאינה דורשת מיומנות חשמלאי מנוסה.

להפוך סלון קטן לגדול

שימוש נכון בתאורת סלון יכול להקנות תחושת מרחב גם אם הסלון אינו בגודל אצטדיון אולימפי. במקרה כזה יהיה נבון לשלב רהיטים בהירים לצד קירות בגוונים רכים וכן תאורה סמויה שאורה המוחזר מהתקרה יתפזר באופן אחיד במרחב . הפתרון להארכת ממד הגובה הוא השימוש בתאורת "אפ-לייט" המקנה תחושה שהתקרה גבוהה יותר ממה שהיא באמת. רעיון נוסף שניתן ליישם הוא להאיר את ארבעת פינות החלל ולגרום לתחושה שהחלל נמשך לכל הכיוונים מהמרכז החוצה.

תאורה לחדר ילדים

רבים מתייחסים אל תאורה לחדרי ילדים בתור אלמנט דקורטיבי ואסתטי בלבד. האמת, שלתאורה בחדרי ילדים משמעות מנטלית ובטיחותית. הבחירה המובילה בחדרי ילדים הינה גופי תאורה המתאמים לנורות P.L  או לד. נורות אלו אינן מקרינות חום ולכן גוף התאורה לא יתחמם. מנורות ליבון, מלבד היותן זוללות חשמל, מחממות את גוף התאורה וגירמו לילד שיגע בהם באקראי כוויה מקומית.  רצוי להימנע מתאורת פלורסנט, משום שהריצוד אינו מטיב עם עיני הילדים.

תאורה משפיעה על ההתפתחות וההתבגרות הילדים. חשוב להבחין בין תינוקות, ילדים בגילאי הגן וילדי בית ספר או בני נוער. עבור תינוקות וילדים תאורה קובעת את רמת הביטחון העצמי. ילדים המגיעים אל חדר מואר מרגישים בטוחים יותר, משחקים בנינוחות ואינם חווים חשש. תחושות אלו כמובן נעלמות כאשר הילד מתבגר.

מטבח

בדרך כלל מאוד חם במטבח בעיקר בגלל התנור והבישולים. לפיכך, מומלץ שלא להשתמש בתאורת הלוגן הנוטה להתחמם אלא בתאורה פלורסנטית. כיום ניתן למצוא תאורת פלורסנט במגוון צבעים. השימוש בגופי תאורה שקועים, בתוך הנמכת גבס, מעל משטח העבודה יסייע למקד אור על המשטח. שימוש נוסף בתאורה שקועה יכול להיות ביצירת אווירה בעת שאין במטבח שימוש. במידה וישנו אי מומלץ לתלות מעליו מנורות בקבוצות. למשל, שלושה מנורות קטנות שיקשטו את החלל ויבליטו את המטבח.

פינת אוכל- לסעוד בסטייל

ככל תאורת פינת האוכל צריכה להיות בהירה יותר מתאורת חדר המגורים אך מומלץ לא להשתמש בתאורת הלוגן הגורמת לכלי האוכל לנצנץ. הוספת עמעם (dimmer) תאפשר לשנות את מצב התאורה בהתאם לאופי הארוחה. קחו בחשבון את גודל שולחן האוכל שלכם בעת בחירת התאורה. שולחן ארוך דורש נורות רבות יותר או הגבהה של התאורה. שימו לב שקוטר המנורה התלויה מעל השולחן יהיה קטן ב 30 עד 40 סנטימטר מרוחב השולחן. אם שולחן האוכל עשוי זכוכית, יש להקפיד להשתמש במנורה עם מפזר אור או בתאורה מוחזרת מהתקרה, כדי למנוע השתקפות ישירה של המנורה בשולחן. במקרה של  פינת אוכל גדולה במיוחד, שיקלו התקנת שנדליר בשילוב עם מנורות קיר מתאימות בהיקף החדר. המרחק בין מנורות הקיר צריך להיות בין מטר וחצי לשניים וחצי מטר, וגובהם כמטר ושמונים סנטימטר מהרצפה. בבתים שפינת האוכל היא גם המקום שהילדים מכינים בו שיעורים תזדקקו תאורה נוספת למשל, מנורה עומדת.

חדר אמבטיה

על התאורה  בחדר האמבטיה להיות פונקציונאלית ועדיין להיות חלק מהתפיסה העיצובית של אותו חלל. נדרשת תאורה כללית טובה וחזקה דיה, על מנת שתוכל לחדור מבעד לוילון המקלחת או למחיצת קירות המקלחון. קיימת עדיפות לגופי תאורה בעלי מבנה אורכיים ונורות המספקות גוון אור חם (מקדמי צבע גבוהים). חדר האמבטיה כידוע הוא מקום לח ורטוב.  מכיוון שחשמל ורטיבות זה לא שידוך משמיים, יש לדאוג שגם גופי תאורה הרחוקים מהמים יהיו בעלי אטימות ללחות. רמת אטימות המנורה (IP) תופיע בקטלוג יצרן גוף התאורה. לרוב, מנורת תקרה   IP 22תהיה עמידה לאדים ורטיבות.


בבואכם להתקין גופי תאורה שקועים בקירות או ברצפה, גדלה מידת המגע עם רטיבות וכך גם הדרישה לרמת בידוד גבוהה יותר למשל,IP 55 . ככל שאטימות גוף התאורה גדלה, כך גם מחירו של גוף התאורה נוסק לשמיים.  גופי תאורה אלו דורשים עבודת הכנה מקדימה, התקנת חלל וקופסה לנורה, התקן פנימי ואולי גם שנאי מובנה. בבניה חדשה מומלץ לקחת בחשבון את קיומם, עוד בטרם יציקת הרצפה ובניית הקירות. שיבוץ מאוחר של גופים שקועים עשוי להיות בעייתי, בעיקר בשל מגבלות בנייה שונות.

footer