WhatsApp Chat
שלח בWhatsApp

לקבלת עידכונים במייל: לחץ כאן

מחיר מטרה או מחיר למשתכן?

מחיר מטרה ומחיר למשתכן הינן שתי תוכניות שאמורות לסייע ברכישת דירה במחיר מוזל ממחיר השוק כאשר שיטת המכירה היא בהגרלה ובהרשמה מראש. שיטות אלו גובשו במטרה לתת פתרון לזוגות הצעירים לרכישת דירה עם הון עצמי נמוך יחסית.
את מחיר מטרה יזם שר השיכון לשעבר אורי אריאל בסוף שנת 2014 בשאיפה לייצר שיטת שיווק קרקעות שתאפשר לרוכשי דירה ראשונה ולמשפרי דיור לרכוש דירה חדשה במחיר הנמוך בכ- 20% ממחיר השוק.
השר כחלון בחר שלא להאריך את פרויקט מחיר המטרה ויזם במקום את תכנית מחיר למשתכן בפריסה רחבה יותר.

מה ההבדל בין התוכניות?

תכנית מחיר מטרה מיועדת למחוסרי דירה וגם למשפרי דיור בהתאם לתנאים, בעוד שפרויקט מחיר למשתכן מעניק עדיפות ראשונית למחסרי דיור. רק אם לא כל הדירות ירכשו על ידי חסרי דירה, יתרת הדירות תימכר גם למשפרי דיור בתנאי הזכייה.

שוני נוסף טמון בכמות הפרויקטים. הערים בהן ניתן לרכוש במסגרת מחיר מטרה הן מודיעין וראש העין בלבד לעומת מחיר למשתכן הכולל מגוון ערים רחב יותר כגון: עפולה, קריית מוצקין, חריש, לוד, ראשון לציון, דימונה, ירוחם ועוד. בעתיד תפתח גם הרשמה בחיפה, אופקים, אשקלון, בית דגן, בית שמש, אילת ועוד.

מה דומה?

גודל הדירות דיי דומה: דירות במחיר מטרה מתאפיינות בגודל דירות שנע בין 60 מ"ר ל150 מ"ר, בעוד שדירות במחיר למשתכן גודלן כ- 120 מ"ר לפי המכרזים שנסגרו עד כה.

לתשומת לב של המשקיעים – בשתי התוכניות, קיים איסור למכור את הדירה במשך 5 שנים אך ניתן להשכיר את הדירה ולגור בעיר אחרת.

למי זה מתאים?

כדי להירשם לאחת התוכניות, ובלבד שאתם מחוסרי דיור, עליכם לבדוק שאתם עומדים בקריטריונים השונים. תכנית זו מיועדת לזוגות נשואים ובכלל זה גם לידועים בציבור, אויחידים רווקים, גרושים או אלמנים מעל גיל 35 או חד הוריים עם ילד אחד לפחות. התכנית מקפידה שלנרשמים לא הייתה דירה בבעלותם (או חלק מדירה) ב-6 שנים האחרונות (10 שנים במחיר מטרה) ואף שאין להם זכויות בדירה שנמצאת בשלבי בנייה.

משפרי דיור (שבבעלותם דירה אחת בלבד), נמדדים באותם הקריטריונים אך מתחייבים למכור את הדירה תוך שנה לאחר קבלת טופס 4 בבניין בו נרכשה הדירה החדשה.

איך ניתן לקבל עדיפות?

במחיר למשתכן, אם תרשמו להגרלה בעיר בה אתם מתגוררים כיום, תינתן לכם עדיפות ברכישת דירה במקום מגוריכם ובתנאי שאתם מתגוררים שם לפחות ב-3 שנים האחרונות. אתם יכולים להירשם להגרלות גם בערים אחרות אך אופציה זו מגדילה את סיכויי הזכייה שלהם בעיר מגוריכם.

 

אז איך משתתפים במכרז?

כדי להירשם יש לבצע מספר שלבים. ראשית, יש להוציא אישור זכאות, בשלב ראשון ניתן לבצע זאת באמצעות האינטרנט דרך אחת החברות הבאות לבחירתכם: חברת אלונים, חברת מילגם או חברת עמידר. לאחר שזכאותכם תקלט, תקבלו סיסמה איתה ניתן להירשם לפרויקטים הפתוחים להרשמה בלבד. אגב, ניתן להירשם למספר פרויקטים במקביל ללא שום הגבלה.

 

מימון העסקה
לאחר סגירת ההרשמה ובמהלך עשרה הימים שלאחריה, תתבצע באופן ממוחשב ההגרלה וזה הזמן שבו עליכם כבר לדעת האם מבחינה מימונית אתם יכולים להוציא את העסקה לפועל. מה שעליכם לעשות זה לגשת לבנקים למשכנתאות על מנת להגיש בקשה לאישור עקרוני. זהו אישור שמנפיקים הבנקים למשכנתאות המאשר עקרונית קבלת משכנתא נוכח הנתונים שלכם: עיסוק, רמת ההכנסה, וותק בעבודה, סכום המשכנתא, אחוזי המימון הנדרשים, טיב הנכס ועוד.

קבלת אישור עקרוני מהבנק הוא קריטי במיוחד בשלב זה שכן במידה ותמצאו זכאים, תזומנו לבחור דירה ולחתום על חוזה רכישה, דבר שלא מומלץ לבצע ללא אישור עקרוני!

רוכשי דירות בפרויקטים מחיר למשתכן ובמחיר מטרה זכאים לקבל משכנתא בשיעור גבוה יותר מהמקובל בשוק כלומר זכאים לאחוזי מימון גבוהים יותר.
כיום רוכשי דירה יחידה יכולים לקבל מימון של עד 75% מהבנקים למשכנתאות. למשל, בדירה ששווייה מיליון ₪ ניתן לקבל משכנתא בגובה של עד 750 אלף ₪, לעומת זאת, שיעור המימון בפרויקטים אלו יקבעו עפ"י הערכת השמאי ולא עפ"י מחיר הרכישה בפועל שאמור הרי להיות נמוך יותר. כלומר נניח רכשתם דירה במחיר למשתכן בעלות של מיליון ₪ והשמאי מעריך את שווי הדירה ב1.2 מיליון ₪, גובה המשכנתא נגזר מהערכת השמאי וכך ניתן לקבל הלוואה ע"ס 900 אלף ₪! (בפועל עלתה הדירה מיליון ₪ ולכן זהו מימון של 90%!). 
זוהי למעשה הקלה שמאפשרת רכישת דירה חדשה עם הון עצמי נמוך וקבלת מימון בנקאי גבוה יותר מ75% שמקובלים כיום בשוק , וזאת בתנאי תשלום הון עצמי מינימאלי העומד על 100 אלף ₪.

 

המאמר באדיבות DNA משכנתאות

 

 

פשוט לעבור דירה עם "מתאכלסים ולדירה חוסכים "

הצטרפו אלינו בפייסבוק

footer